Позиция на АСЕП против намерението за въвеждане на гаранции за присъединяване на системи за съхранение на електроенергия

Изх. № АСЕП 506 / 23.08.2024

ДO
Г-Н ДЕЛЯН ДОБРЕВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ
КОМИСИЯ ПО ЕНЕРГЕТИКА КЪМ НС

Г-Н ВЛАДИМИР МАЛИНОВ
МИНИСТЪР
МИНИСТЕРСТВО НА ЕНЕРГЕТИКАТА

ДОЦ. ИВАН ИВАНОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ
КОМИСИЯ ЗА ЕНЕРГИЙНО И ВОДНО РЕГУЛИРАНЕ

ОТНОСНО: Позиция на АСЕП против намерението за въвеждане на гаранция за присъединяване на системи за съхранение на електроенергия

УВАЖАЕМИ ГОСПОДА,

От Асоциация свободен енергиен пазар се обръщаме към Вас във връзка с провелата се дискусия по време на заседание на Комисия по енергетика в Народно събрание на 14.08.2024 г. В рамките на обсъждането на Програмата за изграждане на национална инфраструктура от съоръжения за съхранение на електроенергия (ССЕ) от възобновяеми източници (Restore) в рамките на националния план за възстановяване и устойчивост, беше изразено публично намерение за въвеждане на парична гаранция (депозит или банкова гаранция) за присъединяване на системи за съхранение на електроенергия.

Въпреки изразените позиции в подкрепа подобна промяна с цел равнопоставено третиране на ВЕИ и ССЕ, тези две технологии имат съвсем различно значение и принос към системата. Въпреки че с промените в Закона за енергията от възобновяеми източници от 2023 г. се въведе подобна гаранция в размер на 50 000 лв. за всеки МВт инсталирана мощност от ВЕИ, не считаме, че ситуацията със ССЕ е аналогична. Технологиите за съхранение не бива да се третират като ВЕИ, тъй като степента на развитието на технологията и нейното внедряване в сектора е напълно различна. Необходимостта от развитие на стимули, вместо ограничения, за бързо внедряване на ССЕ е безспорна и възниква вследствие динамиката в производствения микс на пазара и големия ръст на ВЕИ и трудностите в балансирането на системата.

Затова АСЕП апелира за преосмисляне на намерение за въвеждане на гаранции за ССЕ, още повече на този ранен етап, защото тя би действала като бариера за навлизане на нови участници и ще намали инвеститорския интерес още в зародиш. Налагането на допълнителни финансови тежести, още повече спрямо технологии, от които цялата електроенергийна система има критична необходимост, ще се отрази негативно върху развитието на сектора и степента и бързината на внедряване.

Ако се наложи изискване за депозит като при производителите по ЗЕВИ, съоръженията за съхранение на енергия ще се концентрират в малко на брой инвеститори, които разполагат с неограничен капитал, а следва да бъдат децентрализирани, тоест да не се концентрират в големи мощности на броени места. Не виждаме как подобно ограничение кореспондира с целите на действащата програма BG-RRP-4.034 – Национална инфраструктура за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници, така че да се осигури максимално усвояване и достъп до ресурса на възможно най-голям брой инвеститори. Напомняме, че в самата програма има достатъчно ограничаващи изисквания и редица защитни механизми, избягващи възможностите за злоупотреби, включително изисквания за размер на капитала, гаранции, доказване на степен на зрялост на проекта и др. Де факто, допускането, че ще има спекулативни инвеститори, които ще блокират мощности, не означава автоматично, че проектите няма да се осъществят. Още повече, финансовите утежнения няма да съставляват бариера пред спекулативните инвеститори, а ще ограничат най-вече по-малките по размер добросъвестни компании.

В допълнение, Програмата е насочена към микро, малки, средни и големи предприятия, а въвеждането на подобни гаранции ще доведе до отпадане на възможността за включване на по-малките (микро и малки предприятия). Практиката към настоящия момент определя нови мощности, включително ССЕ, да се правят в проектни компании, които по Закона за счетоводството попадат именно в графа микро предприятия. Изискването за гаранции означава, че ще трябва да се осигурят финансови средства, които са в пъти повече от основния капитал и оборота.

Намерението за въвеждане на депозит може да послужи единствено в защита корпоративния интерес на големите инвеститори и ще бъде пречка пред осигуряването на конкуренция на пазара на допълнителни системни услуги, което е сред най-големите предизвикателства на сектора в България към настоящия момент. Въвеждането на допълнителни тежести ще ограничи развитието и ще концентрира пазара в малък брой участници, затова АСЕП апелира подобна мярка да бъде отложена до постигането на добро ниво на внедряване на системите за съхранение на електроенергия и задоволяване на системните нужди за надеждно управление на системата и увеличаване на дела на ВЕИ в изпълнение поетите национални ангажименти.

С УВАЖЕНИЕ,

……………………
С ОНЯ НИКОЛОВА-КАДИЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ